Uwaga - utrudnienia w ruchu na ul. Kasztanowej

W poniedziałek od godziny 10.00 na ulicy Kasztanowej mogą wystąpić utrudnienia w ruchu samochodowym ze względu na prowadzenie pielęgnacji drzew rosnących w Parku Radolińskich tuż przy okalającym go parkanie. Pracownicy firmy Ogrobud będą m. in. z podnośnika usuwać bluszcz z koron drzew. Przez dwie-trzy godziny ruch może odbywać się wahadłowo.

- Bluszcz obrastający drzewa dodaje im wiele uroku. Jest jednak rośliną inwazyjną. Wspinając się szybko po pniu sukcesywnie powoduje obumieranie gałęzi poprzez ograniczanie dostępu światła. W Parku Radolińskich w Jarocinie mamy przynajmniej kilkadziesiąt przypadków, w których bluszcz obrósł już dużą część korony, co uniemożliwia przeprowadzenie procesu fotosyntezy i osłabia całe drzewo - wyjaśnia Piotr Kociński, inspektor nadzoru prac w drzewostanie.

W styczniu jedno z drzew rosnące między Skarbczykiem a ul. św. Ducha przewróciło się. Wcześniej, ze względu na stan zdrowotny, zostało wytypowane do prowadzonej obecnie wycinki. Silnie porośnięte drzewa są narażone na złamania i wywroty także ze względu na duże obciążenie bluszczem. Zagrożenie to zwiększa się także podczas deszczu czy opadów śniegu, a także przy silnych wiatrach. - Drzewa rosnące w parku od strony ulicy Kasztanowej, bez poddania ich pracom pielęgnacyjnym polegającym m. in. na usuwaniu bluszczu z ich  koron stanowiłyby zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia - wyjaśnia Piotr Kociński. 

Z pojedynczych drzew rosnących w parku od strony ul. Kasztanowej bluszcz został już usunięty w ubiegłym tygodniu.